کد خبر:

6844

http://shahron.ir/?p=6844

کپی لینک
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاه

One Comment

  1. مجتبی

    شهردار گریچه را دریاب…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آقای شهردار!
تجربه موفق درب باغ را در گریچه هم تکرار کنید

یکی از شهروندان در یادداشت ارسالی خود برای شهرآن نوشته است: در تابستانی که گذشت شاهد بودیم که چگونه احیای مرکز محله درب باغ توانست نشاط و امید اجتماعی را برای اهالی درب باغ به ارمغان بیاورد و چه خوب است که این تجربه موفق در دیگر نقاط بافت تاریخی شهر هم تکرار شود.

گریچه از محله‌های تاریخی کاشان است که از طریق خیابان‌های فاضل نراقی و علوی قابل دسترسی است. بسیاری از کاشانی‌ها هنوز در خانه‌های این محله سکونت دارند و خانه‌های بسیاری هم توسط افراد بومی و غیربومی خریداری شده‌اند تا در سال‌های آینده مرمت و احیا بشوند. در میانه این محله و در جوار زیارتگاه تاریخی امام‌زاده عبدالله‌بن‌موسی‌بن‌جعفر (ع) و خانه تاریخی-اقامتی «مس»، محوطه‌ای وجود دارد به نام بوستان گریچه که گذشت زمان و عدم رسیدگی، به هر چیزی شبیهش کرده است جز بوستان.

تاریخ تأسیس این بوستان به سال ۱۳۸۲ برمی‌گردد. یکی از ریش‌سفیدان این محله می‌گوید که بعد از چند سال وسایل بازی کودکان که مستهلک شده بود از این جا برده شد و چیز دیگری هم جایگزینش نشد. دیگر بخش‌ها هم به مرور زمان خراب شد و زیبایی خود را از دست داد. با این حال هنوز کودکان این محله در بخش‌های باقیمانده و نیمه سالم این بوستان فوتبال بازی می‌کنند.

میان محوطه گریچه و گستره نا‌به‌سامان درب باغ شباهت‌های بسیاری است. هر دو محله در بافت تاریخی واقع شده و ساکنانش از زیرساخت‌های تفریحی و فراغتی محلی محروم هستند. مساحت هر دو مشابه یکدیگر است، افراد محلی هم از مدیران شهری خواستار آبادانی محله خود هستند و چه بسا احیای مجدد این بوستان، بسیاری از گرفتاری‌های درب باغ را نداشته باشد و همینطور هزینه چندان زیادی هم نبرد. در مرکز محله گریچه پارکینگ، زمین بازی و فضای سبز وجود دارد و فقط لازم است که مجدداً بازسازی و بهسازی شود.

شایسته است که مدیران شهری، تجربه موفق مرکز محله درب باغ را که با مشارکت و همراهی مردمان و معتمدان محلی رقم خورد در گریچه هم عملیاتی کنند تا به این ترتیب روح زندگی در بخش دیگری از بافت تاریخی و فرسوده شهر دمیده شود.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp