کد خبر:

10160

http://shahron.ir/?p=10160

کپی لینک
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استاد حلی:
معماری کاشان در طول تاریخ صاحب سبک و ایده بوده است

سیداکبر حلی در ویژه برنامه رادیویی رویداد «میراث جاویدان» با اشاره به اینکه معماران کاشانی از دیرباز کیمیاگران تاریخ بوده‌اند، بیان کرد: از معماران کاشانی می‌توان در مقام حکیم یاد کرد؛ چراکه دانشمندان فقط می‌دانند و حکما هم می‌دانند و هم عمل می‌کنند.

وی با بیان اینکه معماران کاشانی دارای حکمت بوده‌اند، ابراز داشت: معماران کاشانی با تکیه بر عقل و ایمان یه دنبال پیدا کردن حقیقت بوده‌اند و حاصل کنکاش آنها در خانه‌های تاریخی نمود پیدا کرده است.

این استاد معمار سنتی ایران با اشاره به اینکه کاشان با وجود تمدن سیلک پیشینه‌ای بیش از هفت هزار و ۸۰۰ سال را داراست، تصریح کرد: از همان زمان تا به الان معماران کاشانی صاحب سبک و متفاوت از دیگر معماران در کشور و حتی جهان بوده‌اند.

وی آثار ماندگار معماران کاشانی را نشأت‌گرفته از دانش حکیمانه آنها دانست و خاطرنشان کرد: کاشان مهد هنرمندان و معماران شهیری همچون استاد رمضانعلی توپچی، استاد جعفرخان کاشی، مرحوم حاج رضا عشق‌آبادی و بسیاری دیگر از معماران شهیر و نامدار ایران‌زمین بوده است.

حلی با اشاره به اینکه معماران و مهندسان کاشانی آثار ارزشمندی را در کاشان و ایران به یادگار گذاشته‌اند، بیان داشت: معماری کاشان در طول تاریخ صاحب سبک و ایده بوده است؛ هر چند این معماری در برهه‌ای از زمان که به بعد از پهلوی اول بر می‌گردد به نوعی آشفته و بلاتکلیف شد.

وی با اشاره به اینکه هر چند از آن زمان تاکنون آثار خوبی خلق شده است، تأکید کرد: اما با این وجود معماری به یک فکر و منظر و ایده خاصی نرسیده است.

این استاد معماری ایران با اشاره به برگزاری نخستین جایزه ملی دوسالانه خانه ایرانی در معماری معاصر به دست شهرداری کاشان افزود: این رویداد به منظور هویت بخشیدن به معماری شهرنشینی و ابنیه موجود در شهرها و تطابق آن با هنر و معماری سنتی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه کاشان در زمینه مرمت و بازسازی خانه و ابنیه تاریخی در سطح کشور رتبه نخست را دارد، گفت: اما متأسفانه در ابنیه و ساختمان‌های جدیدالاحداث نشانی از معماری زیبا و با هویت ایرانی دیده نمی‌شود که با برگزاری این رویداد در تلاش هستیم تا بتوانیم معماری اصیل کاشان را در ساختمان‌های تازه‌ساز وارد کنیم.

حلی با اشاره به اینکه معماری ایرانی افتخار ماست، افزود: برای حفظ اصالت و هویت اصیل خود باید آثاری خلق شود که با فرهنگ کاشان و ایران همگون باشد؛ چراکه کاشان مبدأ معماری است و اصالت این معماری باید حفظ شود.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp