کد خبر:

8874

http://shahron.ir/?p=8874

کپی لینک
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بر اساس نتایج یک پژوهش علمی اعلام شد
عدم نشت شیرابه چاله‌زباله منطقه کاشان و آران‌وبیدگل به آب‌های زیرزمینی

پژوهشگر حوزه آب در نشست اتاق فکر محیط زیست شهری که با حضور برخی از مدیران شهری کاشان و آران‌وبیدگل و صاحب‌نظران دانشگاهی در محل شهرداری کاشان برگزار شد، با ارائه یافته‌های مطالعاتی خود نتیجه گرفت: شیرابه‌ای از چاله‌زباله به سفره‌های آب زیرزمینی نفوذ نمی‌کند و هیچ رد و نشانه‌ای مبنی بر وجود این امر پیدا نکردیم.

دکتر محسن نوروزی که سوابق پژوهشی در زمینه آب و مسائل مرتبط با آن را در کارنامه دارد در حاشیه این نشست به شهرآن گفت: این نگرانی از سوی مردم و مدیران وجود داشت که شیرابه‌های ناشی از لندفیل (چاله‌زباله) در جاده ابوزیدآباد امکان دارد منجر به آلودگی آب بشود و به همین دلیل قرار شد تا تیمی در این باره جوانب مسئله را مطالعه کند.

این پژوهشگر ادامه داد: ما سطح آب‌های زیرزمینی، مصرف آب، غلظت شیرابه و میزان نفوذ آن در خاک را مورد مطالعه قرار دادیم و بر اساس تحلیل‌ها به این نتیجه رسیدیم که شیرابه‌ای به داخل آب نفوذ نمی‌کند.

وی ضمن تأکید بر اینکه تیم مطالعه‌کننده رد و نشانی از نفوذ شیرابه به آب‌های زیرزمینی نیافته است، به جمع‌بندی نشست امروز اشاره و عنوان کرد: بنا شد تا گمانه‌هایی در اطراف این چاله‌زباله برای اعتبارسنجی بیشتر یافته‌ها زده شود که به نظرم همچنان نتایج به دست آمده کنونی را تأیید خواهد کرد.

نوروزی استان اصفهان را در مجموع در زمینه دفن زباله پیشتاز دانست و خاطرنشان کرد: شهرهای شمالی کشور در این حوزه به دلیل مسائل اقلیمی و جغرافیایی با فاجعه روبه‌رو هستند؛ اما باید به این نکته توجه کرد که ما در دفن پسماند به شکل سنتی عمل می‌کنیم و وابسته به اینکه چقدر امکان هزینه وجود داشته باشد، بالطبع می‌توان استاندارد دفن را بالاتر برد.

لازم به ذکر است که در نشست صبح امروز؛ ۳۰ بهمن‌ماه نتایج ارائه‌شده از سوی تیم تحقیقاتی علاوه بر اینکه به سمع و نظران مدیران شهری و همچنین نماینده اداره حفاظت از محیط زیست کاشان رسید، مورد بررسی صاحب‌نظران دانشگاهی همچون دکتر حسین خراسانی‌زاده، رئیس سابق پژوهشکده آب دانشگاه کاشان و دکتر غلامرضا مصطفایی، رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان هم قرار گرفت.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp