کد خبر:

9288

http://shahron.ir/?p=9288

کپی لینک
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ایده‌پردازی و اجرای پوستر تئاتر مهر شانزدهم
کشیده شدن پرده سفید تئاتر بر وضعیت سیاه کرونا

حسین آقامیری ایده پردازی، طراحی و اجرای پوستر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر را بر عهده داشته است که چند روز پیش رونمایی شد. پوستر این دوره جشنواره فضایی کمی متفاوت از دوره های قبل دارد و همین باعث شد «شهرآن» با خالق آن به گفت‌و‌گو بنشیند.

حسین آقامیری در معرفی خود بر چه چیزهایی تأکید می‌کند؟

دانشجوی رشته گرافیک دانشگاه آزاد اسلامی هستم و همیشه خودم را یک هنرجو می‌دانم. چهار سال است گرافیک را به طور حرفه‌ای دنبال می‌کنم؛ ولی در حوزه عکاسی و تئاتر هم فعالیت داشته‌ام. در این چند سال برای مؤسسات مختلف طراحی گرافیک اعم از طراحی پوستر، طراحی لوگو انجام داده‌ام. حضور در نمایشگاه‌های گروهی عکاسی و گرافیک و سرپرستی گرافیک تیم رسانه «کاشانیزه» را هم در کارنامه حرفه‌ای خودم دارم.

رعایت کردن اصول هنری در کارهای سفارشی تا چه حد امکان دارد؟

طبیعی است وقتی کار سفارشی باشد مقداری از جنبه هنری آن کاسته می‌شود؛ چون در اکثر موارد سفارش‌دهنده کار بازاری می‌خواهد؛ اما خوشحالم که روند طراحی پوستر جشنواره متفاوت بود و توانستم به جنبه هنری کار توجه بیشتری کنم. به من گفته شد نمادهای کاشان، عناصر جشنواره و تأثیری که شیوع کرونا بر فضای هنر؛ به ویژه تئاتر گذاشته است در طراحی پوستر در نظر گرفته شود؛ ولی اینها مانعی بر سر راه آنچه که می‌خواستم انجام بدهم نبود.

در طراحی پوستر این دوره از جشنواره چه مواردی مدنظر خودتان بود؟

قصد داشتم تا یک اثر هنری خلق کنم و از لحاظ فرم دست به ساختارشکنی زده و یک کار متفاوت ارائه بدهم. متفاوت بودن اولین چیزی بود که در نظر داشتم و ساختارشکنی بیشتر متأثر از فضایی بود که به دلیل کرونا در جامعه به وجود آمده است.

چگونه طراحی پوستر به شما سفارش داده شد؟

طراحی پوستر در اواسط بهمن‌ماه به شرکت «عصر اردیبهشت» به مدیریت مهندس محمدصابر شقاقی سفارش داده شد و مدیریت مجموعه عصر اردیبهشت و دست‌اندرکاران جشنواره که شاهد فعالیت‌های من در این چند سال اخیر بودند، تصمیم گرفتند طراحی پوستر این دوره از جشنواره را به من بسپارند. البته در سال‌های گذشته چند باری برای اتود زدن طرح پوستر جشنواره تئاتر مهر اقدام کردم؛ ولی چون فرصت کم بود اصلاً به مرحله اجرا نرسید.

پوستر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مهر به چه مفاهیمی اشاره دارد؟

فضای هنر و همینطور تئاتر به خاطر کرونا آسیب دیده و دچار رخوت شده است. در چنین شرایطی که تئاتر در تعطیلی به سر می‌برد قرار است شانزدهمین دوره جشنواره تئاتر مهر به صورت مجازی برگزار بشود. حضور پررنگ سفیدی و سیاهی در پوستر به همین وضعیت اشاره دارد؛ سفید نشانه انرژی و امید بالاست و سیاهی نشانه اندوه و ناامیدی. به همین دلیل شاهدیم که بازیگری دارد پرده سفیدی را که روی آن عنوان جشنواره نوشته شده و نماد آن است به روی سیاهی‌ها می‌کشد؛ یعنی قرار است جشنواره مرهمی بر این وضعیت باشد. اگر چه شاهد برگزاری جشنواره تئاتر مهر با شرایط خاص هستیم، همچنان کرونا بر جامعه سایه افکنده و باعث بی‌رونق شدن اجتماعات هنری شده؛ پس پرده قرمز صحنه تئاتر به رنگ سفید در آمده است و رنگ‌های سرد در پوستر جلوه می‌کنند.

تئاتر مهر و کاشان در کدام نشانه‌های این پوستر منظور شده است؟

پرده تئاتر، بازیگر و فرم بدنش، تندیس و عنوان جشنواره به این رویداد باسابقه در شهر کاشان اشاره دارند. همچنین عدد ۱۶ در کادری ذوزنقه شکل قرار گرفته که شمایلی از صحنه تئاتر است. کاشان را در پوستر به شکل نمادین و با تندیس جشنواره نشان دادم. می‌دانید که تندیس جشنواره، تجسمی از بز سیلک است که بر سفالینه‌های این تمدن حک شده و نماد کامیابی و باران الهی است؛ بنابراین کاشان با ارجاع به تندیس و سابقه تاریخی آن معرفی شد.

در طراحی پوستر چه افراد دیگری به شما کمک کردند؟

چون قرار شد کار به شکل تصویری باشد نیاز به عکاسی بود که خودم انجام دادم. نگارش عنوان جشنواره را حمیدرضا قاسمی‌فرد، از تایپوگرافیست‌های مطرح کاشان انجام داد. بازیگر موجود در پوستر علی صادقی، از هنرمندان تئاتر کاشان است که در پوسترهای سایر ادوار هم حضور دارد.

روند طراحی پوستر در این دوره با سال‌های گذشته چه تفاوتی داشت؟

در این دوره برگزارکنندگان جشنواره تصمیم گرفتند تا فقط یک نفر پوستر را اتود بزند و به چند نفر پیشنهاد ندهند. همینطور زمان کافی هم برای به سرانجام رساندن درست کار در اختیار بود.

آنچه که ارائه کرده‌اید تحت‌الشعاع تجربه کم شما قرار نگرفته است؟

بعضی‌ها می‌گویند که طراح جوانی ۲۴ ساله است و تجربه کمی دارد و پوستری که ارائه داده در حد اولین کار خوب است؛ اما به نظرم مناسبات دنیای هنر عوض شده است. دیگر اینگونه نیست که رویه استاد و شاگردی وجود داشته باشد و به طور مثال یک نفر پس از ۱۰ سال شاگردی نزد یک استاد بتواند کاری قابل قبول و بدون اشکال انجام دهد. شاهد بوده‌ایم که طراحانی با کوله‌باری از تجربه کار بی‌کیفیت یا کم‌کیفیت ارائه داده‌اند.

پیش از رونمایی پوستر، تصویری مات با عنوان loading در فضای مجازی منتشر شد. داستان چه بود؟

بنا به اینکه دوره شانزدهم جشنواره به صورت مجازی برگزار می‌شود، این ایده به ذهنمان رسید که از عناصر فضای مجازی برای ارائه پوستر استفاده کنیم. به همین دلیل پیش از مراسم رونمایی، با واژه loading و تصویر مات پوستر حال و هوای فضای مجازی را به وجود آوردیم که برای اولین بار بود و توانست توجه‌ خوبی را جلب کند.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp