کد خبر:

9554

http://shahron.ir/?p=9554

کپی لینک
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در گفت‌وگو با لیلی عاج مطرح شد:
تئاتر مهر کاشان جای خود را در تقویم رویدادهای تئاتری کشور باز کرده است

لیلی عاج از کارگردانان و نویسندگان نام‌آشنای تئاتر ایران است. او در شانزدهمین جشنواره تئاتر مهر کاشان با «کجایی ابراهیم؟» حضور یافته است که علاقه‌مندان می‌توانند آن را تا 20 فروردین در سایت تیوال https://tiw.al/mehrfestival مشاهده کنند. لیلی عاج در گفت‌وگو با شهرآن از اولین تجربه خود در حوزه دفاع مقدس و سومین حضورش در تئاتر مهر می‌گوید.

اولین تجربه شما در حوزه دفاع مقدس چگونه پدید آمد؟

«کجایی ابراهیم؟» برگرفته از کتاب «سلام بر ابراهیم» است که البته با تخیل من گره خورده است و یک اثر کاملاً اقتباسی نیست. پیش از این در جشنواره تئاتر مقاومت به نمایش درآمد و خوشحالم که حالا در تئاتر مهر فرصت دوباره‌ای برای دیده شدن پیدا کرده است. شهید ابراهیم هادی از جوانان ورزشکار جنوب شرق تهران بود که منش پهلوانی خاصی داشت و همین باعث شد مرا جذب کند. دغدغه شخصی من مسائل اجتماعی، به ویژه چالش‌های طبقه پایین جامعه و طبقه کارگر است؛ به همین دلیل شاهدیم که در این اثر آرمان‌های رزمندگان دفاع مقدس با مشکلات امروز جامعه گره می‌خورد.

برگزاری مجازی رویدادهای هنری مثل تئاتر مهر کاشان می‌تواند چه تأثیراتی بر رونق فضای تئاتر داشته باشد؟

کرونا باعث شده است که تئاترها اجرای عمومی بسیار کمی داشته باشند، به طور مثال «کجایی ابراهیم؟» فقط ۱۳ اجرای عمومی داشته است؛ به همین خاطر جشنواره‌ها می‌توانند این فرصت مجدد را باعث بشوند که آثار تئاتر دوباره عرضه شوند و افراد بیشتری مخاطب آن باشند. «جشنواره تئاتر مقاومت» و «جشنواره هنر زنده است» هم به صورت آنلاین برگزار شد و به نظر می‌رسد که این شیوه جایگزین مناسبی برای تئاتر در دوران کرونا باشد؛ اگر چه تئاتر با نفس تماشگر زنده است و شاید فیلم-تئاتر لذت اجرای زنده را نداشته باشد. به هر حال باید با این شرایط کنار بیاییم. علاوه بر این خوب است که جشنواره مهر کاشان بعد از گذشت ۱۵ دوره توقف نداشته است و با برگزار کردن دوره شانزدهم به صورت مجازی توانسته است همچنان جای خود را در تقویم هنری تئاتردوستان حفظ کند.

در حال حاضر تئاتر مهر کاشان در مقایسه با رویدادهای مشابه رقابتی در کشور چه جایگاهی نزد اهالی هنر تئاتر دارد؟

به نظر می‌آید جشنواره‌ای که دارد سال‌های سال برگزار می‌شود و به دوره شانزدهم رسیده است، دیگر نهال ضعیفی نیست و دارد با هویت و ریشه‌های فرهنگی خاصی رشد می‌کند و از این بابت قابل ستایش است. در این چند سال که با تئاتر مهر کاشان آشنا شده‌ام، شاهد هستم که جای خود را در تقویم رویدادهای تئاتری کشور باز کرده است و کم‌کم دارد خود را تبدیل به یک جشنواره درجه یک در حوزه تئاتر می‌کند.

تئاتر مهر با کدام اقدامات آینده درخشان‌تری در پیش رو خواهد داشت؟

به نظر می‌رسد که کاشانی‌ها علاقه‌مند به دیدن آثار سایر شهرها هستند؛ اما مشکلات زیرساختی برای عرضه کار وجود دارد که ابتدایی‌ترین آن وجود سالن‌های استاندارد است و باید پس از افتتاح یک محل نمایش، استانداردسازی و معرفی سالن با نمایش دادن آثار درجه یک ادامه یابد. کاشان با وجود اینکه مرکز استان نیست اما به تنهایی سال‌هاست تئاتر مهر برگزار می‌کند که سال به سال رشد می‌کند و به نظرم اگر به مسائل فنی و زیبایی‌شناسی سالن توجه بشود به طور قطع اتفاقات درخشان‌تری رخ خواهد داد.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp