کد خبر:

10195

http://shahron.ir/?p=10195

کپی لینک
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان:
بزرگداشت مفاخر علمی و معرفی دستاوردهایشان به کاهش فاصله جامعه با دانشگاه می‌انجامد

مصطفی عباسی‌مقدم در ویژه‌برنامه رادیویی رویداد «میراث جاویدان» با اشاره به اینکه تاریخ کاشان در هیچ برهه‌ای از زمان به دور از علم و پژوهش نبوده است، ابراز داشت: کاشان همیشه در پیش و پس از اسلام مفاخر و مشاهیری در حوزه‌های مختلف علمی داشته است.

وی با بیان اینکه این افراد در علوم مختلف شیمی، طبابت، اخترشناسی، ریاضی، فیزیک و… صاحب رساله و منشأ خدمات بسیاری به جامعه در زمان خود بوده‌اند، عنوان کرد: برخی از این افراد در جریان دانش و زمینه تخصصی خود همانند غیاث‌الدین جمشید کاشانی، محتشم و علامه فیض کاشانی هم شاخص و هم جریان‌ساز بوده‌اند.

این استاد دانشگاه کاشان با اشاره به اینکه در حال حاضر باید تلاش کنیم تا میراث بزرگان و مشاهیر خود را به صورت مکتب به مردم عرضه کنیم، تصریح کرد: کاشان میراث‌دار یک هویت و اصالت به بلندای تاریخ است و باید در زمینه معرفی علومی که یکی از خاستگاه‌های مهم آن در کشور و حتی جهان کاشان است اقدامات جدی انجام شود.

وی با بیان اینکه کاشان در برخی از علوم مانند معماری، می‌تواند مکتب خاص خود را داشته باشد، خاطرنشان کرد: همانند معماری کاشان در برخی دیگر از علوم همانند اخترشناسی، فقه و معارف اسلامی هم می‌تواند صاحب مکتب شود.

عباسی‌مقدم با اشاره به اینکه دانشمندان قدیم دور از اجتماع نبودند و یافته‌های خود را در جهت خدمت و آسایش مردم به کار می‌بستند، بیان داشت: آنها بر اساس نیاز روز در آن زمانها فعالیت‌های تحقیقاتی خود را ساماندهی می‌کردند و به همین دلیل فاصله‌ای در زندگی شخصی و اجتماعی خود با علم و دانشی که در اختیار داشتند، وجود نداشت.

وی با اشاره به اینکه نباید بین علم و دانش و کاربرد آن در جامعه فاصله‌ای باشد، تأکید کرد: در حال حاضر متأسفانه تبدیل علم به کاربرد آن در جامعه را نداریم و یا کم داریم؛ درحالیکه باید تحقیقات علمی و پژوهشی محققان در راستای رفع نیازهای مردم باشد.

این استاد دانشگاه کاشان با بیان اینکه فاصله موجود بین علم و کاربرد آن در جامعه با برنامه‌هایی مثل برگزاری نکوداشت‌ها کم می‌شود، ادامه داد: بزرگداشت مفاخر علمی و معرفی دستاوردهای آنان به مردم باعث کم شدن فاصله جامعه با دانشگاه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این مهم باعث می‌شود تا دستاوردهای دانشمندان و محققان با زبان و ذائقه مردم به آنها عرضه شود، افزود: در این صورت است که مردم قدردان دانش و دانشمندان می‌شوند و از زحمات آنها تشکر می‌کنند.

عباسی‌مقدم با اشاره به اینکه بین مردم و دانشگاه باید افرادی وجود داشته باشند که فاصله موجود بین آنها را کم کند، گفت: دانشمندان و پژوهشگران و محققان با نقش واسطی که بین مردم و دانشگاه ایفا می‌کنند، باعث می‌شوند که دانشگاه‌ها و مراکز علمی نیز مرجعیت واقعی خود را پیدا کنند.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp