کد خبر:

8351

http://shahron.ir/?p=8351

کپی لینک
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

غلامعلی ساران در گفت‌وگو با شهرآن
سازمان آرامستان‌ها فقط مدیریت دارالسلام را بر عهده دارد

بارها گفته شده است که چرا سازمان آرامستان‌های شهرداری کاشان در جهت حفظ و حراست از قبرستان‌های سطح شهر اقدامی نمی‌کند؛ درحالیکه رئیس این سازمان چندین دفعه اعلام کرده است که اماکن دفن موجود در سطح شهر زیر نظر این سازمان نیست. این مسئله باعث شد تا شهرآن به گفت‌‌وگو با غلامعلی ساران بنشیند.

چرا سازمان آرامستان‌های شهرداری کاشان با توجه به اینکه تنها مدیریت دارالسلام گلابچی را برعهده دارد، از اسم جمع در عنوان خود استفاده می‌کند؟

طبق قانون شهرداری متولی آرامستان‌ها در هر شهری است. تنها ارگان تخصصی در زمینه تغسیل، تدفین، تکفین و اعزام متوفیان سازمان آرامستان‌های شهرداری است؛ بنابراین نام جمع آرامستان‌ها از این نظر است که طبق قانون باید همگی آرامستان‌ها تحت نظارت این سازمان باشد؛ اما در واقعیت چنین نیست.

چرا آرامستان‌های سطح شهر تحت مدیریت سازمان آرامستان‌ها نیست؟

متأسفانه در سطح کشور شاهد هستیم که خیلی از قبرستان‌ها به صورت هیئت امنا اداره می‌شوند. هیئت امنا از گذشته به صدور دفن و کفن اقدام می‌کرده‌اند که تا الآن هم ادامه دارد. زیارتگاه‌ها هم زیر نظر اوقاف هستند و فروش قبور توسط این سازمان انجام می‌شود.

انتقال آرامستان‌های سطح شهر به دارالسلام گلابچی بنا به کدام ضرورت است؟

چند سالی می‌شودکه آیین‌نامه بهداشتی بین وزارت بهداشت و سازمان شهرداری‌های کشور تهیه شده است که با توجه به مخاطرات بهداشتی، زیست‌محیطی، آلودگی صوتی و در حال حاضر بیماری کرونا باید قبرستان‌های سطح شهر جمع‌آوری و چند کیلومتر از شهر خارج بشوند. فرماندار هم اخیراً اشاره کرد که مردم دیگر نباید در قبرستان‌های سطح شهر دفن کنند و این اتفاق باید در آرامستان مرکزی رقم بخورد.

چه تعداد آرامستان در سطح شهر وجود دارد؟

در کاشان بیش از ۲۰ الی ۳۰ مکان داریم که در آن اموات دفن می‌شوند. مردمی که در جوار این قبرستان‌ها زندگی می‌کنند از این اتفاق ناراحت هستند. مراکز آموزشی به ما می‌گویند که دانش‌آموزان به خاطر آلودگی‌های صوتی ناشی از تشییع و تدفین نمی‌توانند درس را به درستی گوش کنند.

چگونه می‌توان از دفن اموات در این اماکن جلوگیری کرد؟

بسیاری هستند که از قبل در این اماکن قبر خریداری کرده‌اند و الآن نمی‌توانند این قبور را رها کنند. این معضلی است که باید همه مسئولان مرتبط با این امر برای آن چاره‌اندیشی کنند و ببینند پول قبری که داده شده است کجا رفته و چطوری می‌توان تأمین اعتبار کرد که مردم در دارالسلام قبر معوض بگیرند.

جهت تشویق مردم برای آمدن به دارالسلام چه اقداماتی کرده‌اید؟

در این سال‌ها که من مسئولیت داشته‌ام برای جذب مردم به دارالسلام پیگیری بسیاری کرده‌ام. الآن با توجه به منظری که این سازمان دارد و وجود آرامگاه‌های شهدای جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم، همچنین مدفن عالم برجسته‌ای همچون آیت‌الله یثربی، بسیاری به اینجا می‌آیند و قبر پیش‌خرید می‌کنند. فضای سبز مناسب، معابر پاکیزه، قطعات منظم و … هم باعث می‌شود که مردم بیشتر به اینجا مایل شوند.

چه تعداد از متوفیان در سطح شهر به خاک سپرده می‌شوند؟

اگر مثلاً در طول روز هفت هشت تا جنازه داشته باشیم حداقل چهار پنج نفرشان در سطح شهر دفن می‌شوند. این امر می‌طلبد که مسئولان شهرستان؛ به ویژه شورای تأمین شهرستان تدابیری اتخاذ کنند و سفت و محکم مثل شهرهای دیگر اجازه ندهند یک متوفی در سطح شهر دفن شود.

هزینه دریافتی از خانواده متوفی صرف چه اموری می‌شود؟

سازمان آرامستان‌ها بودجه‌ای از شهرداری ندارد و تأمین هزینه‌ها بر عهده خود سازمان است. دولت هم کمکی نمی‌کند. درست است که زمین این آرامستان از سوی زنده‌یاد عباس گلابچی در سال ۱۳۵۹ وقف شده است؛ اما هزینه دریافتی بابت حقوق کارمندان، بهسازی محیط، نگهداری و… است. ما در اینجا پول قبر نمی‌گیریم، بلکه پول خدماتی را می‌گیریم که برای متوفی و وابستگان او برای چندین سال ارائه می‌شود.

هزینه‌های دریافتی قبرستان‌های سطح شهر هم معلوم نیست به چه شکلی هزینه می‌شود. مردم از عدم ارائه خدمات در این اماکن خیلی ناراضی هستند؛ چون مثلاً نخاله‌های قبر را ریخته‌اند در گوشه‌ای و کسی نمی‌آید ببرد. حداقل هیئت‌های امنا مقداری در زمینه زیباسازی، عمرانی و فرهنگی این اماکن اقداماتی بکنند.

چه موانعی بر سر راه جلوگیری از دفن اموات در سطح شهر است؟

خیلی تلاش کرده‌ایم قبرستان‌های سطح شهر تحت نظر ما بیاید؛ ولی موفق نشده‌ایم. این آرامستان‌ها به دست هیئت امنا اداره می‌شوند که در قبال دریافت پول قبر می‌فروشند و به همین دلیل مایل به واگذاری این مراکز نیستند. در کاشان همه به نوعی با یکدیگر آشنا هستند و ارتباط دارند، همین باعث می‌شود که مسئولان نتوانند به طور جدی با این مسئله مقابله کنند. متأسفانه هیئت امنایی بودن قبرستان‌ها کار را سخت کرده است. حداقل اگر در سطح شهر متوفی دفن می‌شود با هماهنگی سازمان باشد. گاهی جنازه از تهران می‌آید و مستقیم به قبرستان سطح شهر برده می‌شود و مثلاً معلوم نیست علت فوت چه بوده است.

اعضای هیئت امنا به چه طریقی انتخاب می‌شوند؟

اعضای هیئت امنا بیشتر از سوی اداره اوقاف و فرمانداری انتخاب می‌شوند. متولی زیارتگاه‌ها هم اداره اوقاف است.

اتفاق مطلوبی که باید رخ بدهد چیست؟

سازمان آرامستان‌ها این آمادگی را دارد که همگی قبرستان‌های سطح شهر را با تصمیم همه متولیان امر تحت مدیریت خود درآورد. اگر قرار است سازمان در این اماکن هزینه‌ای کند باید درآمد آنجا هم به ما تعلق بگیرد. از نظر من هیچکس نباید در آرامستان‌های سطح شهر دفن شود. دارالسلام ۱۶۵ هکتار وسعت دارد که فقط ۴۰ هکتار آن احیا شده است. این مجموعه تا ۵۰۰ سال آینده هم جا خواهد داشت. پیشنهاد می‌کنم همه بیایند اینجا و  فضاهای بلااستفاده  قبرستان‌های واقع در بافت شهری کاربری فضای سبز یا فرهنگی پیدا کنند.

آیا توسعه شهری مانعی برای ادامه فعالیت دارالسلام در سال‌های آینده نخواهد بود؟

اگر در چند سال آینده هم دارالسلام در محدوده مسکونی شهر واقع شود مشکلی نخواهد بود؛ چون تا آن موقع با تکمیل مقابر، این آرامستان به طور کامل محصور خواهد شد.

گزارش‌های متعددی مبنی بر سرقت از دارالسلام شنیده می‌شود. برای ایجاد امنیت بیشتر چه اقدامی کرده‌اید؟

یک سال است پلیس محله گذاشته‌ایم که مرتب گشت می‌زنند و دیگر مشکلی نداریم. اینکه عده‌ای وسایل گران‌قیمت می‌آورند تبعات خود را دارد. باید شرایط اینجا را سنجید. وقت و بی‌وقت آدم می‌آید، نمی‌شود جلو مردم را گرفت که چرا آمده‌ای. دوربین مداربسته وجود دارد؛ اما محیط جوری نیست که امکان نظارت دائمی بر همه جایش باشد. اکثر دزدها را گرفته و تحویل مقام قضایی داده‌ایم. بعضی به زندان افتاده‌، بعضی هم جلب رضایت کرده‌ و بعضی هم هیچ چیزی نداشته‌اند تا خسارت بدهند و به همین خاطر رهایشان کرده‌اند.

اگر آرامستان‌های سطح شهر در اختیار سازمان قرار بگیرد برنامه‌ای از پیش‌آماده برای آنها دارید؟

مطالعاتی برای آرامستان‌های سطح شهر نداشته‌ایم. اگر تصمیم گرفته بشود این اماکن تحت نظر ما باشد، در اولین اقدام شخصی را برای کنترل امور در آنجا خواهیم گذاشت و سپس برای کارهای بعدی برنامه‌ریزی می‌کنیم تا وضعیت دفن در این اماکن تعیین تکلیف بشود.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp