کد خبر:

6363

http://shahron.ir/?p=6363

کپی لینک
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرصت تماشای شهر با دوچرخه‌سواری

محمود ساطع؛ فعال فرهنگی و اجتماعی کاشان مدتی است دغدغه شهری را دارد که دوچرخه در آن به عنوان بهترین گزینه برای کار و جا‌به‌جایی درون‌شهری به حساب آید. ساطع در مجموعه یادداشتی از دغدغه‌اش خواهد نوشت و این است اولین یادداشت او.

شده است صبح‌گاه یا عصرگاهی بایستید در کناره‌ خیابانی از خیابان‌های شهرتان و ماشین‌ها و آدم‌هایی را که در آمد و شدند، تماشا کنید؟

شده است از شلوغی ماشین‌ها حالتان بد شود؟ حالتان بد نمی‌شود در شهری که پیاده‌رو ندارد فضای سبز ندارد و جایی برای رفت و آمد آرام مردم از کنار هم ندارد؟ مردم بیشتری، چون من یا شما، گیج و گم‌اند. سوار بر موتور یا ماشینی، روزگارمان را سپری می‌کنیم. لای آهن‌پاره‌ها و ماشین‌های لندوکی که بی‌رنگ و بد رنگ‌اند، درهم وول می‌خوریم. از کنار هم عبور می‌کنیم، بی‌آن‌که فهمی از هم و از روزهامان بیابیم. روزمرگی و لابد اندکی روزمرگی.

این نوشته می‌خواهد پیشنهاد ساده‌ای به شما بدهد. دوچرخه‌سواری کنید، همین.

بسیاری از شهرها و مناطق زیستیِ ایران در پهنه‌ دشتی هموار با شیبی ملایم، بهترین فرصت را برای دوچرخه‌سواری دارند. در آب و هوایی که همیشه بارانی و خیس نیست. سرد و سخت نیست. شاید چند ماهی در گرماگرم تیر و مرداد یا سرمای دی و بهمن نتوان آسوده بر چرخ نشست. مابقی، لذت است و سرخوشی، دل‌خوشی وقتی به تعداد نفرات نشسته در ماشین‌ها نگاه کنید، در همان صبح‌گاه یا عصرگاهی که در کنار خیابان ایستاده‌اید، خواهید دید بیشتری‌ها تک‌سرنشین می‌رانند. یا به سمتی و راهی یا رونده بر سرکار. می‌توانید کمی مکث کنید و تصمیم ساده‌ای بگیرید. تصمیم بگیرید دوچرخه‌سواری کنید. باور داشته باشیم تصحیح فرهنگ عمومی، با یک نفر شروع می‌شود.

دوچرخه‌سواری به ما فرصت تماشای شهر را می‌دهد. فرصت تماشای خودمان را می‌دهد. می‌توانیم در حالی که می‌رانیم، آرام می‌رانیم، بیندیشیم. می‌توانیم به آرامش برسیم. می‌توانیم به توانایی‌هامان بیندیشیم، به آبادی سرزمین‌مان.