کد خبر:

8383

http://shahron.ir/?p=8383

کپی لینک
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لختی بخند، خنده گل زیباست

از قدیم وندیم گفته‌اند خنده بر هر درد بی‌درمان دواست. به مناسبت پنجم بهمن که روز جهانی قهقهه است به سراغ یکی از روانشناسان بنام کاشان، دکترعلی سازور رفتیم تا گپ‌وگفتی درباره شادی و خندیدن داشته باشیم.

لطفاً یک تعریف از خنده داشته باشید؟

تعریف خنده و خندیدن از منظر روانشناسی عبارت است از تجلی شادی است و از درون به سطح آمدن انرژی انسان. بعضی از روانشناسان از آن به عنوان توفان مغزی یا شوک مغزی مفید یاد می‌کنند که همراه با تولید مواد شیمیایی و ترشح هورمون‌ها در بدن است. به قولی خنده هدیه‌ای از طرف خدا به انسان است که می‌تواند بهترین وسیله برای پیوند روابط اجتماعی باشد.

خنده در زندگی انسان چه تأثیری دارد؟

خنده از لحاظ جسمانی، ذهنی، رفتاری و اجتماعی فوایدی دارد و آنتی‌بیوتیک طبیعی بدن است. در بسیاری از بیماری‌ها می‌تواند جنبه پیشگیری و درمان می‌تواند داشته باشد؛ مثل پیشگیری از بیماری‌های قلبی، عروقی، عفونی و جسمی. خنده در ترشح هورمون شادی بسیار مؤثر است و باعث افزایش تمرکز، حافظه و کاهش اضطراب می‌شود. خیلی از افراد متخصص بهترین مکانیزم دفاعی در مقابل کنترل اضطراب را خندیدن می‌دانند و از نظر اجتماعی هم باعث بهبود پذیرش اجتماعی، افزایش پیوند گروهی و افزایش جاذبه بیناگروهی می‌شود. خنده یک اینتراکشن دو طرفه یا چند طرفه است.

آیا درست است که استان اصفهان به لحاظ آماری در رده‌های نخست افسردگی قرار دارد؟

گاهی در افواه و بعضی آمارها استان‌هایی نام برده می‌شود که بالاترین میزان شادی یا افسردگی را دارا هستند؛ به طور مثال زنجان شادترین است و اصفهان یا یزد افسرده‌ترین استان هستند. خیلی اوقات اینگونه مطالب به دلیل تفاوت سبک آماری صحت ندارد.

در صورت حقیقی بودن این ادعا؛ چه عواملی باعث افسردگی زیاد در یک شهر یا یک استان می‌شود؟

متأسفانه در مجموع مردم ایران شاد نیستند. عوامل خیلی زیادی از جمله اقتصادی، اجتماعی، اضطراب و مشکلات شخصیتی، سبک زندگی و غیره دخیل هستند؛ اگر چه همه انتظار دارند که بشنوند علت این امر، فقر و مسائل اقتصادی است؛ اما اینگونه نیست و چند فاکتوری است. عوامل مهمتر از منظر روانشناسی تأثیرات خلقی، هورمون‌ها، شخصیت و تربیت فرد است و مسائل اقتصادی، اجتماعی و غیره در مراحل بعد قرار می‌گیرند. در این شکی نیست که اگر فاکتور فقر را لحاظ کنیم و تنها مسائل اقتصادی وسیاسی را در نظر داشته باشیم، به طور طبیعی باید استان سیستان و بلوچستان را افسرده‌ترین مردم ایران بیابیم؛ در صورتی که اینچنین نیست. این عوامل قطعاً تاثیرگذار هستند؛ حتی در طلاق هم همینگونه است؛ ولی سبک زندگی، هورمون‌ها و باورهای غلط فرهنگی مؤثرتر هستند.

تفاوت افسردگی در زنان و مردان چیست  و چرا این تفاوت‌ها وجود دارد؟

تجلی افسردگی در بانوان بیشتر است و آمار هم چنین می‌گوید؛ حتی در مواردی عدد دو برابر هم گفته شده است. افسردگی به دلیل محدودیت‌های اجتماعی و مسائل هورمونی و غیره در زنان و مردان متفاوت است. این تفاوت در تأثیرپذیری درمان هم مشاهده می‌شود. در درمان می‌توانیم از المان‌هایی که مردان نسبت به زنان دارند کمک بگیریم.

آیا فرهنگ مردسالار ما نیز مؤثر است؟

بله. شاید بتوان گفت که مؤثر است.

موانع خنده چیست؟

خنده رفتار غریزی و برنامه‌ریزی‌شده در ژن‌های انسان است که می‌توانیم در نوزاد یا انسان بالغ ببینیم و هر چه انسان بزرگتر می‌شود، رفتار بالغانه‌تری می‌یابد. مواردی شامل خُلق یا مود پایین که در حالت افسردگی و اضطراب می‌بینیم، مشکلات اقتصادی، استرس، بیماری‌ها و مهم‌تر از همه سبک زندگی آن انسان است که باعث می‌شود نتواند بخندد. در کاشان ما هم افسردگی  به علت باورهای غلط فرهنگی که به فرد تلقین می‌شود و همراه با احساس گناه است و اینکه اگر بخندم عاقبت بدی خواهم داشت زیاد است‌.

راهکارهای مبتنی خنده در درمان افسردگی چیست؟

مکتبی داریم در روانشناسی به نام خنده‌درمانی؛ مثل تئاتردرمانی، سینمادرمانی و غیره که روانشناسان خبره از این روش به نسبت جدید برای درمان افسردگی استفاده می‌کنند.

آیا خنده زوری تأثیری در درمان افسردگی دارد؟

بله. انواع خنده شامل خنده واقعی، خنده از روی تمسخر، تبختر، خنده مصنوعی و… رضایت بخش است. خنده زوری طبق تحقیق روانشناسان تأثیر زیادی بر درمان افسردگی دارد.

عکس:ایرنا/بهمن زارعی/خنده‌درمانی بانوان کرمانشاهی

 

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp