کد خبر:

10213

http://shahron.ir/?p=10213

کپی لینک
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجسمه‌ساز جوان و مطرح کاشانی:
دومین سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی کاشان از کیفیت بالاتری برخوردار است

مجسمه‌ساز 32 ساله کاشانی که تجربه حضور در چند سمپوزیوم سنگ و پرتره کشوری را دارد، برتری دومین سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی کاشان را در مقایسه اولین تجربه از این رویداد، در کیفیت بالاتر و نظارت بهتر بر روند تولید آثار عنوان می‌کند.

علی اعتبار که لیسانس مجسمه‌سازی از دانشگاه هنر تهران دارد و هم‌اکنون دانشجوی مقطع فوق لیسانس رشته سرامیک در دانشگاه تبریز است، در گفت‌وگو با شهرآن می‌گوید: مجسمه‌سازی هنر دوم شهری بعد از معماری و المان‌های شهری به حساب می‌آید که دائمی است و مردم همیشه با آن مواجهه دارند. به همین دلیل از تأثیرات مثبت سمپوزیوم نصب تعداد به نسبت زیادی مجسمه در سطح شهر و مواجهه مردم با اینگونه آثار خواهد بود.

هنرمند گزیده‌کار کاشانی که پیش از این سیمرغ عطار را در میدان دروازه دولت و مجسمه مادر را در ابتدای بلواری به همین نام از خود به یادگار گذاشته است، ادامه می‌دهد: از دیگر پیامدهای برگزاری این رویداد، دیده شدن دائمی یادمان‌هایی با مضمون فرهنگ شهادت در شهر است که باعث ایجاد خلاقیت شهری می‌شود و آشنایی مردم را با هنرهای تجسمی در پی دارد.

اعتبار یکی از مهم‌ترین آثار مثبت رویدادهایی از این دست را جذب هنرمندان جوان و خلاق می‌داند و تشریح می‌کند: دو تن از مجسمه‌سازان فعلی کاشان، در اولین تجربه سمپوزیم ملی مجسمه‌سازی در سال ۱۳۹۴، در نقش دستیار حضور داشتند و همان اتفاق آنها را به پیگیری جدی این هنر تشویق کرد.

سازنده سردیس فرمانده شهید مرتضی جارچی که در سن ۲۰ سالگی به مقام رفیع شهادت نائل آمد، در رابطه با روند ساخت این اثر توضیح می‌دهد: با برادر این شهید بزرگوار روابط خانوادگی داریم؛ بنابراین با اطلاعات خوبی که از ایشان داشتم و همچنین مراجعه به فراز و فرود زندگی و همچنین وصیت‌نامه ایشان، توانستم سردیس را بسازم.

خالق سردیس صنیع‌الملک و پروفسور رضا ارشدی ادامه می‌دهد: به دلیل مشکلی که برای یکی از هنرمندان حاضر در سمپوزیوم رخ داد و دیگر ادامه کار برایش میسر نبود، ساخت سردیس سردار شهید علی فارسی هم به من سپرده شد که یکی از شناخته‌شده‌ترین شهیدان این دیار و فرمانده لشکر مهندسی رزمی استان اصفهان بوده است.

اعتبار که شرکت در چند نمایشگاه گروهی و همچنین برگزاری چند نمایشگاه انفرادی را در سوابق حرفه‌ای خود دارد، تأکید می‌کند: هنر مجسمه‌سازی کاشان با توجه به گستردگی شهر و قرار گرفتن آن در مرکز کشور روند رشد کندی دارد و شهرداری هنوز آنطور که باید از این ظرفیت موجود در شهر بهره نبرده است؛ چرا که کاشان مجسمه‌سازانی در سطح ملی دارد.

هنرمند حاضر در دومین سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی کاشان با محوریت فرماندهان شهید، به مقایسه دومین دوره رویداد با اولین تجربه آن پرداخته و می‌گوید: مزیت این سمپوزیوم نسبت به دوره گذشته، حرفه‌ای‌تر بودن و نظارت و دقت موجود در آن است. در سمپوزیوم اول کارهای هر هنرمند؛ چه درست و چه غلط مورد قبول واقع و در اماکن شهری نصب می‌شد؛ اما در این دوره آثار از لحاظ تکنیکی و شباهت با صاحبانشان، از سوی ناظران متخصص بررسی می‌شوند و در نتیجه شاهد خلق سردیس‌هایی با کیفیت‌ بالاتر هستیم.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp