کد خبر:

10217

http://shahron.ir/?p=10217

کپی لینک
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیر پروژه پارک بزرگ الهیه:
کاشانی‌ها در انتظار پارکی منحصر به فرد در کاشان باشند

شهردار کاشان چندی پیش از پارک تفریحی-گردشگری الهیه در مقام یکی از دوست‌داشتنی‌ترین پروژه‌های شهری به زعم خود نام برد که مقدمات و آغاز روند اجرایی آن در دوره مدیریت او رقم خورده است. از نظر او این پروژه در حد و اندازه زیرگذر کاشان است...

شهردار کاشان چندی پیش از پارک تفریحی-گردشگری الهیه در مقام یکی از دوست‌داشتنی‌ترین پروژه‌های شهری به زعم خود نام برد که مقدمات و آغاز روند اجرایی آن در دوره مدیریت او رقم خورده است. از نظر او این پروژه در حد و اندازه زیرگذر کاشان است و شاید هیچ‌وقت دیگری احداث پارکی با مساحت ۲۰ هکتار در داخل محدوده شهری ممکن نشود. از همین رو شهرآن به سراغ حمیدرضا ممیز؛ مدیر پروژه پارک بزرگ الهیه رفت تا اطلاعات بیشتری درباره بزرگ‌ترین پارک واقع در محدوده شهری بگیرد.
-آقای ممیز شما در مقام متخصص کشاورزی و بیوتکنولوژی محصولات باغبانی و همچنین مدیرعامل سابق سازمانپارک‌ها و فضای سبز، به مدیریت این پروَژه انتخاب شده‌اید، ایده احداث چنین پارکی از کجا آغاز شد؟
از حدود شانزده هفده سال پیش اراضی‌ای دولتی در بلوار امام رضا(ع) بود که بعضی از آنها هم معارضانی داشت. اداره مسکن و شهرسازی در سال ۱۳۸۴ ورود پیدا کرد و تصمیم گرفته شد تا از ورودی اتوبان به کاشان تا شهرک امیرالمؤمنین در نبش بلوار امام رضا(ع) درختکاری شود. در این بین بعضی از قطعات هم از سوی معارضان با ارائه اسناد قانونی باز پس گرفته شد؛ ولی این قسمت‌هایی که قرار است تبدیل به پارک شود همچنان در مالکیت دولت ماند. با احداث بلوار الهیه بحث جنگل‌کاری در این اراضی مطرح شد تا اینکه در این دوره اراضی این محدوده به صورت رسمی تحت عنوان احداث پارک با کاربری فضای سبز در اختیار شهرداری قرار گرفت. بنابراین از آن موقع طراحی یک پارک با امکانات عالی در دستور کار قرار گرفت.
-طراحی این پارک بر عهده چه فرد یا شرکت‌ی بوده است؟
طراحی این بوستان از سوی نیروهای خود شهرداری صورت گرفت که خانم زینب معمارنژاد و بنده از جمله افراد این تیم بودیم.
-پارک بزرگ الهیه شامل چه فضاهایی است؟
فواره موزیکال، انواع سبک‌های پارک‌سازی؛ از جمله باغ ایرانی، باغ ژاپنی، باغ کودکان، باغ گل، باغ کتاب، بلوار سرداران شهید، نشیمن خانوادگی، قسمت بازی‌های مهیج و آبی، رستوران، کافی‌شاپ، کارتینگ، تالار چندمنظوره، فروشگاه، گلخانه، فضاهای ورزشی و… است.
-عملیات عمرانی از چه زمانی آغاز و برآورد زمانی برای اتمام آن چه موقع است؟
عملیات عمرانی به طور تقریبی از آذرماه ۱۳۹۹ آغاز شده است و حداقل برای بهره‌برداری کامل همه فازها چهار سال زمان لازم دارد. فاز یک این مجموعه در سمت جنوبی قرار دارد و شامل برکه، بلوار سرداران شهید و قسمتی از باغ ژاپنی می‌شود. فاز دو پارک در جبهه شمالی است که باغ فرانسوی و… را در برمی‌گیرد، فاز سه و چهار هم شامل فضاهای سرپوشیده و دیگر قسمت‌ها می‌شود. اگر مشکلی پیش نیاید فاز یک پارک الهیه تا پایان سال جاری تکمیل خواهد شد.
-در طراحی این پارک از چه پوشش گیاهی‌ای استفاده خواهد شد؟
گیاهان مورد استفاده در این پارک شامل گیاهان بومی و همینطور گیاهان متناسب با آب و هوای کاشان است؛ اما در داخل گلخانه و فضاهای سرپوشیده از گیاهان دیگری هم که متناسب با اقلیم کاشان نیستد؛ ولی در دمای کنترل‌شده و داخلی قابل نگهداری‌اند، با هدف آشنایی شهروندان و مورد استفاده قرار گرفتن کسانی که به طور تخصصی در این زمینه مطالعه دارند، استفاده خواهد شد.
-آیا بخش خصوصی هم در این پروژه مشارکت دارد؟
کل پروژه طبق برآورد سال ۱۳۹۹ حدود ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد. در نظر داریم با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در فضاهای مختلفی که می‌تواند توجیه اقتصادی داشته باشد، کمتر از اعتبارات و درآمدهای عمومی شهرداری هزینه کنیم. این موضوع برای آینده و بعد از پیشرفت کافی پروژه خواهد بود؛ اما تا الآن افراد زیادی بوده‌اند که برای مشارکت ابراز تمایل کرده‌اند.
-از باغ کتاب در مقام یکی از فضاهای پارک الهیه نام بردید، آیا باغ کتاب کاشان زیرمجموعه باغ کتاب تهران خواهد بود؟
خیر. این فضا با باغ کتاب تهران فقط تشابه اسمی دارد. سعی شده است تا کاربری‌های باغ کتاب تهران به اضافه کاربری آموزشی در فضایی کوچک‌تر اجرا شود.
-طبیعی است که چنین پارکی با استقبال بسیاری از شهروندان مواجه شود، آیا این موضوع در طراحی فضاهای پارکینگ مورد توجه بوده است؟
بله. در دو جبهه جنوبی و شمالی پارک الهیه پارکینگ در نظر گرفته شده است که به همراه پارک حاشیه‌ای معابر، برای حدود ۴۰۰ دستگاه خودرو ظرفیت خواهد داشت.
-بلوار سرداران شهید به چه منظور طراحی شده است؟
می‌خواستیم به نوعی یاد و نام شهدای کاشان را دراین پارک گرامی بداریم. به همین خاطر تصمیم گرفته شد تا در بلوار سرداران شهید که در اصل مسیر پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری است، تندیس ۲۹ فرمانده شهید والامقام این خطه را قرار دهیم. این تندیس‌ها در قالب دومین سمپوزیم ملی مجسمه‌سازی کاشان در حال ساخت هستند که پس از اتمام در قسمتی از این مسیر ۴۵۰ متری نصب خواهند شد. همینطور با کارشناسی‌های انجام‌شده نخل‌هایی را از جنوب ایران که نمادی از دفاع مقدس هستند، آورده‌ایم تا در میانه بلوار نصب شوند. تعدادی از این نخل‌ها منتقل و کاشته شده‌اند و مابقی بعد از بهبود وضعیت هوای کاشان و در پایان شهریور منتقل خواهند شد. در این مسیر سه لاین پیاده‌روی و دو لاین دوچرخه‌سورای تعبیه شده است. همچنین در دور تا دور پارک هم مسیر مختص دوچرخه‌سواری وجود خواهد داشت.
-ویژگی خاص این پارک چیست؟
در طراحی پارک الهیه از اکثر مدل‌های طراحی بوستان استفاده شده است. به عنوان مثال کاشان تا به امروز چیزی به نام باغ ژاپنی یا باغ گل نداشته است. وجود بازی‌های جدید نظیر کارتینگ، مجموعه آبی سرپوشیده و باغ کودک از دیگر ویژگی‌های متمایزکننده این بوستان بزرگ خواهد بود. به جرأت می‌توانم بگویم که این پارک در صورت اجرای کامل طبق طرح تهیه‌شده، تنه به تنه خیلی از پارک‌های استان خواهد زد.
-تأمین آب چنین مجموعه عظیمی از چه طریقی خواهد بود؟
برای تأمین آب مورد نیاز پارک الهیه در زمانی که رئیس سازمان پارک‌ها و فضای سبز بوده‌ام، چاره‌اندیشی شده است. با سازمان آب توافق داشته‌ایم تا از ۱۰ لیتر بر ثانیه آب پساب شهری، علاوه بر ۱۵ لیتری که قبلاً خریداری کرده‌ایم، برای آبیاری جنگل‌کاری اطراف شهر استفاده کنیم و آبی را که از چاه‌های خودمان برای جنگل‌کاری استفاده می‌کنیم، به محل پارک الهیه بیاوریم.
-آیا تغییر مدیریت شهری، در سرنوشت این پارک تأثیری خواهد داشت؟
واقعیتش این است که نمی‌دانم. در هر دوره بعضی از مصوبات کنار گذاشته شده و مصوبات جدیدی در دستور کار قرار گرفته است. ناگفته نماند که احداث پارک الهیه بر اساس مصوبه قانونی است و چون دولت این اراضی را با کاربری پارک و فضای سبز در اختیار شهرداری قرار داده است؛ در نتیجه امکان بهره‌برداری دیگری از این اراضی به جز همین کاربری وجود نخواهد داشت.
-پارک در دو جبهه شمالی و جنوبی و در دو طرف بلوار الهیه احداث می‌شود، ارتباط و اتصال این دو قسمت به چه شکلی خواهد بود؟
قرار است پلی با طراحی منحصر به فرد؛ این دو قسمت را به هم مرتبط سازد. در طراحی این پل علاوه بر کاربری ارتباطی، به مقوله زیبایی و چشم‌نوازی توجه شده است. حدود ۳۷۰ هزار متر مکعب خاک از پروژه زیرگذر خاک‌برداری می‌شود که به جای دفن در خارج از شهر، در دو طرف پارک ریخته می‌شود تا با ایجاد ارتفاع هفت متری، امکان اجرای پل وجود داشته باشد.

آموزش فارسی | آموزش برنامه نویسی ، آموزش فتوشاپ ، آموزش MSP ، آموزش ورد ، آموزش اکسل ، آموزش تولید محتوا ، آموزش ربات تلگرام ، آموزش asp.net Mvc core ، دانلود پروژه msp آموزش کنترل پروژه msp