کد خبر:

4970

http://shahron.ir/?p=4970

کپی لینک
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همیاری شهروندان در جهت پیشگیری از شیوع بیماری‌های فصلی ضروری است

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری کاشان گفت: گرمای هوای تابستان از شیوع ویروس کرونا جلوگیری نمی‌کند و از طرف دیگر کاشان در این فصل کانون بیماری سالک است، پس شهروندان باید با همیاری در مدیریت صحیح پسماند از تجمیع بیماری‌های فصلی جلوگیری کنند.

محمدرضا خالدی در گفت‌وگوی زنده رادیویی با برنامه صبح سیلک با بیان اینکه پس از انتشار ویروس کرونا، تفکیک زباله در ایستگاه‌های پردازش و بازیافت ممنوع اعلام شد و تمامی زباله‌ها پس از جمع‌آوری به طور مستقیم به محل دفن هدایت شد، تصریح کرد: همکاری همه جانبه شهروندان در تولید پسماند، نحوه بسته‌بندی و ساعت‌های قرار دادن آن در بیرون منازل سلامتی آنها را تضمین می‌کند.

وی با اشاره به اینکه از زمان شیوع کرونا شش تیم به صورت شبانه‌روزی به ضدعفونی معابر پرداخت، عنوان داشت: سازمان آتش‌نشانی نیز تمام وقت با تمام تجهیزاتش در صحنه حضور داشت و ناوگان حمل و نقل عمومی نیز روزی سه بار ضدعفونی و گندزدایی می‌شد.

خالدی با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا روزهای سختی را برای پرسنل خدوم سازمان آرامستان‌ها رقم زد، خاطرنشان کرد: با تأمین اقلام حفاظت فردی و رعایت پروتکل‌های خاص تغسیل و تدفین، پرسنل این سازمان در سه شیفت کاری تمام وقت مشغول فعالیت بودند.

وی دفن بهداشتی پسماندهای خانگی و عفونی، تعطیلی کارخانه و کانکس‌های جمع آوری اقلام بازیافتی همراه با پایش سلامت نیروهای پاکبان و فضای سبز را به عنوان بخشی از فعالیت های معاونت خدمات شهری در دوران شیوع کرونا یادآور شد و افزود: بالغ بر ۱۲۰ تن آهک جهت دفن بهداشتی پسماندهای خانگی و پرخطر بر اساس پروتکل‌های بهداشتی تهیه و اختصاص یافت.

خالدی در مورد مدیریت صحیح پسماندهای خانگی در دوران شیوع کرونا گفت: زباله‌های خانگی پرخطر و عفونی باید با استفاده از پاکت‌های قرمزرنگ از دیگر پسماندها جدا شود تا در جریان بازیافت باعث آلودگی زباله‌های بی‌خطر نشود.

وی افزود: بر اساس دستورالعمل‌های جدید ستاد مقابله با کرونا، خط پردازش کارخانه بازیافت با نگهداری ۱۵ روزه مواد بازیافتی در فضای آفتابی دوباره راه‌اندازی شد و علاوه بر این خط تفکیک پسماندهای عفونی و بیمارستانی هم توسعه پیدا کرد.

معاون خدمات شهری با اشاره به بازگشایی مجدد بوستان‌ها تصریح کرد: پارک‌ها و بوستان‌های شهری هم تا نیمه دوم اردیبهشت تعطیل بود و بر اساس پروتکل‌های بهداشتی ،مردم باید با فاصله‌گذاری اجتماعی در این فضاها دورهم بنشینند و ترجیحاً از سرویس بهداشتی و آبخوری‌ها به عنوان کانون آلودگی استفاده نکنند.

خالدی افزود: بیشترین آسیب و تهدید بیماری‌های واگیرداری مثل کرونا متوجه قشر زحمتکش پاکبان و کارگران فضای سبز به عنوان سفیران پاکی و نشاط شهر است، از این رو شهروندان باید با حفظ نظافت شهری و فضای سبز آن برای قطع زنجیره کرونا با شهرداری همراهی کنند.

وی با اشاره به شیوع فصلی بیماری سالک گفت: شهروندان در این فصل گرم باید با بسته‌بندی درست و تفکیک زباله‌های تر از خشک و پرهیز از ریختن پسماندهای ساختمانی در اطراف منازل و مجتمع‌های مسکونی به قطع چرخه زیست و انتقال این بیماری بپردازند.

گفت‌و‌گوی کامل را در فایل صوتی زیر بشنوید.